Sen sa stal skutočnosťou: Klimatické komunity v piatich mestách na Slovensku

Mnohí z vás nás poznajú z online priestoru, kde sme v roku 2020 spustili petíciu za vyhlásenie stavu klimatickej núdze. Viac ako 120 000 podpisov nám ukázalo, že ľuďom na Slovensku záleží na budúcnosti našej planéty. 

Aj keď sme odvtedy kampaňovať nikdy neprestali, dnes sme oveľa viac. Hneď po petícii sme si uvedomili, že samotné podpisy nestačia. Na zmenu nestačí len kliknúť – je potrebné konať. Preto sme sa rozhodli ísť ďalej a začali sme pracovať na regionálnych úrovniach, priamo tam, kde žijete vy, a kde zmeny môžu mať skutočný dopad. 

Čo robia aktívne komunity?


Dnes vieme, že skutočná zmena musí prísť z miestnych komunít. Naše klimatické komunity, ktoré vznikajú po celom Slovensku, sa venujú aktivitám priamo reagujúcim na klimatickú krízu a pomáhajú riešiť jej dopady v konkrétnych mestách.


Za posledné tri roky:

  • Za nami stojí viac než 60 aktívnych členov a členiek, okolo ktorých funguje približne 100-členná komunita.
  • Na viac ako 50+ diskusií a workshopov v regiónoch sme prilákali viac ako 4 000 účastníkov. Vytvorili sme diskusný formát „Klima Talk,“ ktorý minulý rok prebiehal v Košiciach a Banskej Bystrici. Tento rok sa rozšíri do ďalších 3 miest na Slovensku.
  • Absolvovali sme viac ako 150 komunitných stretnutí, na ktorých spoločne tvoríme a pripravujeme aktivity a navzájom sa podporujeme.
  • Zorganizovali sme 2 klimatické protesty, na ďalších 2 sme spolupracovali. Zorganizovali sme tiež festival, mnoho koncertov a komunitné večere. 
  • Viac ako 15 razy sme stáli priamo na uliciach upozornili na klimatické a environmentálne problémy.
  • V 3 mestách sme s viac ako 70 mladými ľuďmi sme spoločne vypracovali požiadavky pre COP28, ktoré boli odovzdané Prezidentke SR.
  • Vypracovali hodnotenie politických strán v kontexte klimatickej krízy pred parlamentnými voľbami v roku 2023
  • Zúčastnili sme sa 2 územných plánovaní a s 2 mestami sme nadviazali dlhodobejšiu spoluprácu.
  • Zmapovali sme stav klimatických politík v každom krajskom meste. Na základe týchto zistení chceme vypracovať nástroje, ktoré umožnia komunitám aktívne sa zapojiť do tvorby mestských politík.
  • Vypracovali sme projekt mapujúci udržateľné stravovanie v školských jedálňach na východnom Slovensku, do ktorého sme zapojili mesto, miestnych farmárov a školy.
  • Spustili sme kampaň za klimatický zákon, do ktorej sa priamo zapojilo množstvo organizácii, firiem a veľa občanov a občaniek po celom Slovensku.
  • Naše komunity spolupracovali sme s viac než 50 lokálnymi organizáciami a iniciatívami.
foto kredit: Katarína Pšenáková

5 miest, 1 spoločná vízia

Vďaka vašej podpore dnes pôsobíme už v piatich mestách na Slovensku. Spoločne sme v fundraisingovej kampani vyzbierali dostatok prostriedkov, aby sme v roku 2025 mohli rozšíriť našu sieť o dve nové mestá – Trnavu a Dolný Kubín. Prvé komunitné stretnutia sa tam konali už v decembri a januári.

Zároveň sa nám podarilo zabezpečiť finančnú podporu pre existujúce klimatické komunity v Banskej Bystrici, Košiciach a Bratislave, aby mohli ďalej rásť a rozvíjať svoje aktivity. Vďaka programu Stronger Roots sa nám navyše podarilo zdvojnásobiť financie až do výšky 4 000 €.

Chcete sa pridať? Pozývame vás na Not Your Climate School

Naším cieľom je rozširovať sieť klimatických komunít a zároveň podporovať tie, ktoré už existujú. Ak máte záujem založiť komunitu aj vo svojom meste, pripravili sme pre vás tréningovú letnú školu „Not Your Climate School“. Získate dostatok informácií a zručností, aby ste mohli s našou podporou vybudovať vlastnú klimatickú komunitu.

foto kredit: Katarína Pšenáková

„To, že som súčasťou hubu, je pre mňa veľmi dôležité, lebo mi dáva pocit, že môžem niečo urobiť s bezmocnosťou, ktorú cítim v súvislosti s klimatickou zmenou. Aktivity, ktoré v rámci komunity robíme, dávajú zmysel nielen okoliu, ale aj mne osobne.“ Nina

Prečo je pre nas dôležité vytvárať komunity?

Klimatická kríza je globálny problém, ale riešenia často začínajú na lokálnej úrovni. Komunity v regiónoch dokážu rýchlo reagovať na miestne problémy – od ochrany prírody, cez riešenie dopadov extrémneho počasia, až po návrhy na systémové zmeny v doprave, energetike či úprave verejných priestranstiev. Klimatické komunity organizujú množstvo aktivít zameraných na klimatické vzdelávanie, šírenie povedomia, zapájanie miestnych obyvateľov do riešení problémov a na realizáciu konkrétnych opatrení. 

Každá klimatická komunita je skupinou angažovaných ľudí, ktorí spájajú svoje sily, aby priniesli zmenu do svojho okolia. Okrem príležitostí na aktivitu a angažovanie však tieto komunity ponúkajú omnoho viac. Zoskupujú ľudí, ktorí sa chcú navzájom podporovať, pomáhať si a zdieľať svoje skúsenosti. Vytvárajú pre seba bezpečné prostredie, kde sa každý môže realizovať tak, ako mu to vyhovuje. Zdravé komunity sú tiež cestou k zdravšiemu ja a k vzťahom, ktoré pomáhajú ozdravovať našu spoločnosť.

____________

*

Projekt bol podporený Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava v rámci Programu Stronger Roots for Civil Society. Cieľom programu je zvýšiť rezilienciu organizácií občianskej spoločnosti a ich spolupracujúcich organizácií, posilniť ich sociálny kapitál a začleniť ich do komunít a spoločenstiev, v ktorých realizujú svoje činnosti.Projekt je financovaný Európskou úniou z Programu Občianstvo, rovnosť, práva a hodnoty. Prezentovaný obsah a názory vyjadrujú stanovisko autora/autorov a nemusia sa zhodovať s názorom Európskej únie alebo Nadácie otvorenej spoločnosti Bratislava. Ani Európska únia, ani Nadácia otvorenej spoločnosti Bratislava za ne nenesú zodpovednosť.“

AUTOR / KATARÍNA PŠENÁK