Zelené investície
Viacerí z nás sa zamýšľajú ako investovať svoje úspory tzv. zelenou cestou (sustainable investing / eco-investing / green investing). V ideálnom prípade ide o dlhodobé, pravidelné investovanie do spoločností, ktoré poskytujú produkty alebo služby priateľské k životnému prostrediu pri maximalizovaní potenciálnych výnosov a minimalizácii rizika.
ČítajDeväť rád, ako spraviť Slovensko lepšou krajinou
Včera sme si pripomínali päť rokov od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Smútok zo spomienky na smrť dvoch mladých ľudí, ktorá zasiahla našu spoločnosť tento rok však správadza aj trpká príchuť z toho, kde sa nachádza naša spoločnosť.
ČítajChceme… silný klima zákon
Začiatkom jesene sme spustili kampaň za silný klimatický zákon. Po viac ako roku príprav smeruje do parlamentu jedna z najdôležitejších legislatív pre budúcnosť našej krajiny.
Čítaj#aktivizmusjekul / team stories / 1
Vždy som mala k prírode blízko a vážila som si ju, ale dosť dlho som si neuvedomovala, že sa deje niečo vážne a klimatickú zmenu, či dokonca klimatickú krízu som príliš neriešila. Bolo to pre mňa niečo vzdialené.
ČítajMnoho ľudí na svete trpí veľmi naliehavým problémom. Nemôžu dýchať.
Mnoho ľudí na svete trpí veľmi naliehavým problémom. Nemôžu dýchať. Zlá kvalita ovzdušia je súčasťou príbehu o klíme. Konajte za ochranu klímy. Všetkým sa nám bude lepšie dýchať.
ČítajCirkulárna ekonomika / INCIEN
Na Slovensku máme veľké množstvo šikovných ľudí, inšpiratívnych združení, iniciatív či spolkov alebo platforiem a projektov. Myslíme si, že je dobré o nich hovoriť a nechať sa inšpirovať ich prístupom a záujmom o témy viac či menej prepojené s klimatickou zmenou. Prinášame vám našu rubriku “Príbehy”, kde by sme vám radi postupne niektoré z nich predstavili bližšie.
Ako prvý vám prinášame “Príbeh” Inštitútu cirkulárnej ekonomiky – INCIENu.
ČítajHow will we live together
Stáli sme pár metrov od vojny a predsa v bezpečí. Mama sa o mňa bála viac ako ja sama. Vrel vo mne adrenalín a hnal ma pocit neférovosti, možno preto som nedokázala vnímať nebezpečnosť situácie. Na hranici Vyšné Nemecké – Užhorod som strávila týždeň tesne po začiatku vojny, a vrátila som sa s vnútorným prežívaním na hrane chaosu. Paradoxne boli tie dni na hraničnom priechode najorganizovanejšie. Mali sme režim, kedy sme sa striedali a hoci som mala viackrát na mále so slzami, väčšinu času sme venovali pozornosť našim novým susedom a susedkám a nemali tak možnosť sa zamýšľať nad bolesťou, ktorá z východu prichádzala vo veľkých vlnách.
ČítajKlimatická úzkosť
Najbližších pár rokov bude pre ľudstvo kritických. Pokiaľ nasledujúce 3 roky nedosiahneme stav globálneho poklesu skleníkových plynov, nepodarí sa nám neprekročiť celkové oteplenie planéty o 1,5 stupňa. Aj to je jedno z nedávnych vyhlásení najnovšej správy Medzivládneho panelu o zmene klímy (IPCC). Po prečítaní možno naprázdno prehltnete, zovrie vám hrdlo.
ČítajRok po…
Dnes je to presne rok od hlasovania, ktorým parlament odmietol prijať požiadavky iniciatívy Klíma ťa potrebuje, ktoré v petícií podporilo takmer 130 000 ľudí. Návrh vyhlásenia stavu klimatickej núdze, ktorý sa do uznesenia dostal vďaka pozmeňováku Vladimíry Marcinkovej vtedy svojim hlasom podporilo 60 poslancov a poslankýň Národnej rady.
Čítaj8 malých úspechov pre klímu
V poslednom období naozaj nie je ľahké sa aspoň na chvíľu vyhnúť negatívnym správam, ktoré k nám prúdia zo všetkých strán. Od naďalej zúriacej vojny u našich susedov, až po katastrofické dopady civilizácie na stav našej (jedinej) planéty. Napriek tomu však po celom svete narastajú snahy o zachovanie statusu – životodarnej modrej planéty. Vznikajú skvelé iniciatívy, technické inovácie či návody a stratégie, ako bojovať s klimatickou zmenou. Nižšie prinášam osem najdôležitejších správ, ktoré mi privodili úsmev alebo ma inšpirovali.
Čítaj